<span style="font-weight: bold;">IAN RISELEY</span>

PRESEDINTE ROTARY INTERNATIONAL 2017-2018

Dear fellow Rotarians,

Welcome to this Rotary Institute

In November 2017 you will have the opportunity to celebrate our successes, expand your network across borders and cultures, and share your ideas for the years ahead.

Please enjoy the event and participate to fullest because then you will be best able to really make a difference.

As Rotarians, our commitment to service is what drives us, and we want to be a part of something larger than ourselves.

This Institute is where we take our passion for community service to the next level, finding inspiration in each other’s accomplishments to bring our service to greater heights. I hope you take the knowledge gained at this Institute back to your clubs and districts to help them succeed throughout the coming year.

Together, we will achieve great things through our service in Rotary: Making A Difference.

<span style="font-weight: bold;">CORNELIU DINCA</span><br>
CORNELIU DINCA
DIRECTOR ROTARY INTERNATIONAL 2016-2018

CONVENER INSTITUT CLUJ

"Pentru prima dată în istoria Rotary International, Europa de Est - parte renăscută a lumii rotariene ce a fost lung timp lipsită de drepturi de comunicare și asociere, a primit onoarea de a organiza un eveniment major, un Institut internațional, o voce a prieteniei și a mândriei Serviciului mai presus de sine. Poate acest lucru se datorează și faptului că după 78 de ani România are din nou un Director în Boardul mondial, dar cu siguranță acestă onoare se adresează în primul rând țării și cluburilor Rotary care au transformat România într-un campion regional al dezvoltării rotariene, bazată pe o recunoscută implicare comunitară, în special socială. Președintele Rotary Internațional, domnul Ian RISELEY și Rotarieni din Austria, Bosnia și Herțegovina, Slovenia și Macedonia, Croația, Cehia și Slovacia, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Grecia, Kosovo, Cipru, Egipt, Bahrain, Emiratele Arabe, Iordania, Israel, Palestina, Liban, Armenia, Georgia, Turcia, Ucraina, Belarus și bine-nțeles din districtul nostru vor da la Cluj, în 2017, o dovadă de pace și înțelegere rotariană. Vor vorbi despre proiectele lor, trecute și viitoare, vor destăinui experiențe emoționante ce ne vor face mândri de bucuria celor pe care-i sprijinim prin acțiunile noastre. Haideți să demonstrăm ce putem oferi păcii și înțelegerii umane sub deviza Institutului : Viziunea noastră Rotary este Acțiunea !"

<span style="font-weight: bold;">MARIO CESAR de CAMARGO</span><br>
MARIO CESAR de CAMARGO